Drzwi wewnętrznePorady

Drzwi do łazienki

drzwi rzeszów

Łazienka to wyjątkowe miejsce w każdym domu, dla wielu z nas to strefa relaksu, oraz codziennych czynności higienicznych. Dobrze zaprojektowana powinna zapewnić komfort oraz intymność użytkowników. Dlatego też bardzo ważnym aspektem budowy łazienki są jej drzwi, które muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Mianowicie powinny otwierać się na zewnątrz oraz posiadać co najmniej 0,8m szerokości oraz 2m wysokości. A przede wszystkim powinny zapewnić odpowiednią wentylację.

 

Najważniejsza funkcja – wentylacja

Zgodnie z warunkami prawa budowlanego drzwi łazienkowe powinny zapewnić dobry przepływ powietrza, co jest wynikiem dużej wilgotności tego pomieszczenia. Jednym z podstawowych rozwiązań jest zastosowanie kratki wentylacyjnej. Jednak współcześnie dosyć często stosuje się tzw. tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory znajdujące się na w dolnej części skrzydła, wykończone ozdobnymi nakładkami. Rozwiązanie to nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego też nie spełnia norm prawnych, dotyczących wentylacji. Zatem, jeśli rozwiązanie z kratką nam nie odpowiada, warto zainwestować w drzwi, posiadające szczelinę u dołu, które rozwiąże problem odpowiedniego przepływu powietrza.

Szyk połączony z bezpieczeństwem – drzwi szklane lub częściowo przeszklone

Szklane drzwi wewnętrzne pozwalają zachować subtelność oraz lekkość pomieszczeń. Zazwyczaj wykonane są ze specjalnego nieprzeźroczystego szkła, takiego jak ornamentowe, mleczne, czy witrażowe. Przepuszczają dużo światła oraz powiększają wnętrze, dlatego też często są używane w małych łazienkach. Dodatkowo niektóre modele zaprojektowane z kolorowego szkła, wprowadzają odpowiedni klimat w zależności do zastosowanego światła. Zazwyczaj produkowane są ze szkła hartowanego, zmniejszają tym samym ryzyko zniszczenia, spowodowane między innymi przeciągami oraz wilgocią. W kwestii bezpieczeństwa większość szklanych drzwi pozwala zobaczyć sylwetkę osób znajdujących się po drugiej stronie, co jest przydatne w przypadkach np. omdlenia w łazience.

Najczęściej jednak wybierane są drzwi z matową szybką, znajdującą się u góry skrzydła. Pozostała część zazwyczaj zrobiona jest z drewna lub sklejki drewnopodobnej. Ten tradycyjny model zapewnia intymność korzystania z łazienki oraz dodaje elegancji wnętrzu. Ponadto pasują do każdego projektu, zapewniają izolację dźwięków oraz dużą odporność na zniszczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *